בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי

העולם המודרני מביא עמו שינויים רבים בכל הנוגע לחומרי הניקוי שאנו משתמשי בבית ובעבודה. שינויים אלו דורשים שמירה על כללי בטיחות קפדניים!!

בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי
 
לקראת ההכנות לחג הפסח הבא עלינו לטובה, יש לשים לב ולפעול על פי כללי הבטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, הן בבית והן במקום העבודה.
 
על פי נתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב”ם: כ – 45% מהחשיפות לרעלים לפני חג הפסח מיוחסות לילדים עד גיל 6בשבוע שלפני חג הפסח 2013 חלה עלייה של 22% בחשיפות לרעלים  בקרב כלל האוכלוסייה (725 חשיפות לרעלים) ועלייה של  19% בקרב ילדים עד גיל 6 (313 חשיפות לרעלים), בהשוואה לממוצע השבועי בשנת 2013.
מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות מכימיקלים, בפרט מחומרי ניקוי.
 
חומרי הניקוי העכשוויים, מותאמים לאדם ה”מודרני” הרוצה בתוצאות מידיות. רוב המשתמשים מעדיפים תכשירים פשוטים לתפעול הנותנים תוצאות מידיות במינימום מאמץ. כלומר: איכות חומרי הניקוי נמדדת ביעילותם לסלק את הלכלוך, בזמן ובמחיר הנמוכים ביותר למגוון רחב של שימושים.
גישה זו הביאה לפיתוח חומרי ניקוי המכילים חומרים כימיים אגרסיביים, רעילים ומרוכזים מדי, סינתטיים, העלולים לפגוע בבריאות האדם ובסביבתו.
כיום מקובל להפריד בין חומרי ניקוי ממקור טבעי (שומן מהחי או הצומח ) לבין חומרי הניקוי סינטטיים ממקור פטרוכימי השייכים לקבוצת הדטרגנטים.
בקבוצת הדטרגנטים, ניתן אף למצוא תכשירים המכילים חומרים כימיים מסוכנים רעילים כגוןהיפוכלוריטים (בחומרי חיטוי), חומצות (בתכשירים לניקוי כיורים, אסלות ובחומרים להסרת אבנית), סודה קאוסטית או סולבנטיים שונים (בתכשירים להסרת שומן(
 
השפעות בריאותיו של חומרי הניקוי ;

חומרי הניקוי שאנו משתמשים בהם ותוצרי פירוקם, שחלקם רעילים ואף מסרטנים, נספגים בגופנו וחודרים למחזור הדם, מערכות העיכול והנשימה, באמצעות מגע ישיר עם העור, דרך הנשימה ובבליעה.
כתוצאה מכלל החשיפות, עלולות להופיע התופעות הבאות: גירויי בעיניים, באף, בגרון ובעור עד להתפתחות דלקת עור; כאבי ראש, חוסר ריכוז, זיכרון לקוי, סחרחורות, איבוד קואורדינציה ובחילות; פגיעה בכבד, בכליות ומערכת העצבים המרכזית. חלק מהמרכיבים הכימיים אף עלולים לסרטן.
אוכלוסיות רגישות הן; נשים בהריון, פעוטות וילדים, קשישים, חולים כרוניים, חולי אסטמה, בעלי מערכת חיסונית חלשה כגון; חולי סרטן ומטופלים באנטיביוטיקה.
 
להלן 11 כללי בטיחות חשובים בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים

1.       הפסקת השימוש בחומרים כימיים אגרסיביים, רעילים ואו מסרטנים ממקור פטרוכימי או כימי (אקונומיקה, אמוניה, חומצות).
2.       אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.
3.       אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתייה.
4.       בזמן השימוש בתרסיסים וחומרים כימיים אגרסיביים יש להיזהר מפגיעה בעור הידיים ולהשתמש בכפפות ומפגיעה בעיניים ולהשתמש במשקפי מגן.
5.       חומרי ניקוי יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים – במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות.   
6.       יש לוודא שימוש בחומרי ניקוי, בצבעים ובתכשירים אחרים שהמקום מאוורר ויש זרימה של אוויר. מומלץ לפתוח חלונות ולהפעיל מאוורר שמאלץ זרימת אוויר טובה.
7.       יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על בקבוקי השתייה “חומר רעיל” –  פעוטות  אינם יודעים לקרוא.
8.       קריאת האותיות הקטנות שעל האריזה ורכישת חומרים ידידותיים יותר לאדם ולסביבה (בשנים האחרונות יצאו לשוק חומרי ניקוי רבים על בסיס טבעי ופריקים ביולוגית). 
9.       שימוש בכמות המומלצת לפי הוראות היצרן (כמו באנטיביוטיקה) – כל המוסיף גורע. לרוב רצוי להשתמש בפחות.
10.   יש לוודא שטיפה מלאה של חומרי הניקוי בכדי למנוע הישארות של חומרי ניקוי על משטחים. הישארות של חומרי ניקוי על משטחים חושפת אותנו ואת ילדינו למזהמים כימיים לאורך זמן.
11.   אל תשליכו שאריות של חומרי ניקוי וחומרים כימיים אחרים אל הביוב כדי לא לפגוע בצנרת הביוב ובתהליך טיהור השפכים. שאריות בכמויות קטנות (מיליליטרים בודדים) ומיכלים משומשים יש להשליך לפח האשפה בתוך כלי סגור.
 
שמרו על בטיחות ילדכם ובריאות העובדים!
 
בברכת חג פסח שמח
 

שניפגש? > מלאו פרטיכם : )