הסכנות הטמונות בגשם הראשון- טיפים להתמודדות

סכנות רבות אורבות בכביש.. בעיקר לאחר הגשם הראשון- אבק, כתמי שמן ועוד

החגים בפתח,  החצבים פורחים והגשם קרב.

נהגים, גם המנוסים ביותר, צריכים להכיר ולהיות מודעים לסכנות הטמונות בגשם הראשון ובפרט לסכנת ההחלקה .

על מנת לא להגיע למצב מסוכן בכביש, חשוב ביותר לתת את הדעת לסימנים המעידים, אלו שיגרמו להחלקה מסוכנת .
 
במאמר זה נתייחס למספר סימנים מעידים שכיחים וחשובים, כמובן שיש עוד רבים אחרים.

  • אבק –  בעונת הקיץ, מצטברת על הכביש שכבת אבק. בטפטופים הראשונים ובמיוחד בגשם הראשון, האבק הופך לבוץ על הכביש, מה שגורם לסכנת החלקה. חשוב שננהג במשנה זהירות עד יבואו גשמי הברכה וישטפו את הכביש מאבק וחול שהצטבר במהלך הקיץ.
  • צבע –  אנו יודעים שצבע שנצבע על הכביש כמו פסי אי תנועה , מעברי חצייה ועוד , משנים את מקדמי החיכוך בין הצמיג לכביש וגורמים למרחק עצירה גדול יותר. יש לזכור זאת בתקופה זו, שכן הגשמים הראשונים המרטיבים את הצבע, יגרמו להחלקה מסוכנת יותר.
  • כתמי שמן- ישנם כתמי שמן רבים על הכביש, בעיקר מנזילות הקיימות ברכבים. כתמי השמן לרוב מצטברים על הכביש בזמן עצירת הרכב בשלטי עצור, ברמזור, במעבר חצייה, במגרשי חנייה ובסמוך לצמתים. בקיץ, לרוב, הם מהווים סיכון קטן, אולם בחורף, לאחר הגשם, השמן צף מעלה ולרוב אינו נראה בכביש הרטוב.  מצב זה מהווה סיכון גבוה היכול לגרום להחלקה של כלי הרכב.


כל אלה ועוד רבים אחרים, הם הסימנים המעידים. במידה והנהג יהיה מודע לסימנים אלו ולסיכונים הכרוכים בהם, ייקח אותם בחשבון וינהג בזהירות יתרה, הוא יוכל להימנע מכניסה והתמודדות עם מצבי חירום בכביש.

אנו ממליצים לתדרך את כלל הנהגים (נהגי רכב פרטי, משאיות, מלגזות וכו’), להעלות מודעות לסימנים המעידים ולסכנות האורבות בעקבותיהם, ולתכנן את הנסיעה בצורה בטוחה.

בהתקרבות לנקודות עם פוטנציאל סכנה גבוה, יש להגיע במהירות המתאימה על מנת להימנע מפגיעה בהולכי רגל ורכבים ולמנוע סיכון של איבוד שליטה ברכב.

נהג בזהירות ובערנות !
 

בברכת שנה טובה וחורף בטוח! 

שניפגש? > מלאו פרטיכם : )