להשיג הפנייה ממשרד התחבורה לקורס לרכב ציבורי או לרכב כבד – מדוע חשוב להתחיל בהקדם ?

כדי להשיג הפנייה ממשרד התחבורה לקורס עיוני לרכב ציבורי או לרכב כבד, חשוב להתחיל בהקדם בתהליך המתואר במאמר הבא. התהליך עשוי לארוך מספר חודשים.


להלן התהליך שעובר מי שמבקש לקבל בישראל רישיון נהיגה לרכב כבד (משאית מעל 12 טון) או רכב ציבורי (אוטובוס / מונית / מיניבוס).
לא ניתן להתחיל את הקורס לפני השלמת ההליך המתואר.

זו הסיבה שמכללת במבי מבקשת מהמועמדים המבקשים לעבור קורסים אלה, להתחיל בתהליך מוקדם ככל האפשר משום שהוא עשוי לארוך מספר חודשים.

כדי להתחיל קורס רכב ציבורי יש לבצע את הפעולות על פי הסדר הבא:

 1. יש לגשת לאחת מחנויות הצילום הפרוסות ברחבי הארץ ולבקש טופס ירוק – נקרא גם רש”ל 18
 2. יש לעבור בדיקות עיניים על ידי אופטומטריסט ובדיקות רופא משפחה- עליהם לחתום בגב הטופס הירוק.
 3. לאחר מילוי הטופס הירוק במלואו יש לפנות איתו ועם תעודת זהות, רישיון נהיגה ותעודות השכלה למשרד הרישוי הקרוב למקום מגוריך.
 4. במידה והטפסים תקינים, משרד הרישוי שולח למשטרת ישראל בקשה לבדיקת העדר הרשעות תנועה ופלילי (תעודת יושר).
 5. לאחר קבלת תעודת היושר ממשטרת ישראל, נשלחת המלצה חיובית למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לשם זימון הנהג לבדיקות רפואיות.
 6. במידה ורופא המכון ממליץ על מתן רישיון נהיגה לרכב ציבורי, רשות הרישוי מאשרת למבקש המשך הליכים לביצוע קורס לרכב ציבורי וביצוע מבחנים- עיוני ומעשי על סוג הרכב המבוקש (מונית / אוטובוס). התוצאות מועברות למשרד הרישוי. משרד הרישוי נותן למבקש הרישיון בשלב זה הפנייה לקורס.יש להגיע אלינו למכללה עם הטופס הירוק וההפנייה המקורית, חתומה על ידי רשות הרישוי.ללא הטופס הירוק וההפנייה המקורית לא ניתן להתחיל בקורס !

כדי להתחיל קורס משא כבד יש לבצע את הפעולות על פי הסדר הבא:

 1. יש להוציא טופס ירוק. יש לפנות לחנות אופטיקה- תחנת צילום הקרובה לביתך ושם ינפיקו לך את הטופס. טופס ירוק הינו טופס בקשה להוצאת רישיון (רש”ל 18), יש לשים לב כי הטופס הוא אכן טופס בקשה להוצאת רישיון נהיגה  C- למשא כבד מעל 12 טון.
 2. על גבי הטופס יש לעשות בדיקות עיניים על ידי אופטומטריסט (ניתן לביצוע במקום בו מוציאים את הטופס הירוק(וכן לעבור בדיקת רופא משפחה.
 3. לאחר שהאופטומטריסט ורופא המשפחה אישרו וחתמו על הטופס הירוק, יש לגשת למשרד הרישוי למלא טפסים לקבלת הפניה לקורס משא כבד.
 4. לאחר קבלת הפניה ממשרד הרישוי, תשלח אליך הזמנה למבחני התאמה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מדיטון אדם תל אביב).
 5. לאחר שתיבדק במכון ורופא המכון ימליץ עליך ככשיר לקבלת רישיון נהיגה לרכב משא כבד, רשות הרישוי תאשר לך להתקבל לקורס רכב משא כבד.
 6. רשות הרישוי תשלח עבורך הפניה חתומה ועם הפניה זו תוכל להתחיל ללמוד את הקורס העיוני.
 7. בתום התהליך ולאחר שקיבלת הפניה, יש להגיע אלינו למכללה עם הטופס הירוק וההפנייה המקורית, חתומה על ידי רשות הרישוי. ללא הטופס הירוק וההפנייה המקורית לא ניתן להתחיל בקורס !

שניפגש? > מלאו פרטיכם : )