שיקולים בבחירת ציוד לעבודה בגובה (ציוד מגן אישי)

איך בוחרים ציוד מגן אישי מתאים לעבודה בגובה? מה חשוב לבדוק טרם הרכישה ותחילת העבודה?

אז מה צריך לקחת בחשבון לפני שקונים ציוד מגן אישי לעבודה בגובה?

1.      תנאי עבודה
2.      מרחק נדרש לטיפוס
3.      משך השימוש בציוד ותדירות העבודה בגובה
4.      גובה נפילה ותוצאות נפילה אפשרית
5.      תנאי חילוץ והצלה
6.      התקנה והסרת הציוד
 
1.      תנאי עבודה
כשרוצים לקבל החלטה איזה סוג ציוד הוא המתאים ביותר לצרכי העבודה, יש לקחת בחשבון:
·         שיפועים או בסיס שאינו יציב
·         מכשולים, בליטות מהבסיס או מהקירות והתקרה
·         משטח שביר או חלק
·         משטח עבודה רצפה עמוסה
 
2.      מרחק נדרש לטיפוס
ככל שהמרחק לטיפוס רב יותר כך הסיכון בעבודה עולה.
סולמות ניידים פחות מתאימים לטיפוס גבוה, לא כל שכן במידה ויש מטען שיש להעלות לגובה. במקרה כזה, עדיף להשתמש בבמת הרמה או סל הרמה לעבודה בטוחה יותר, שכן סולם נייד אינו יציב מספיק לנשיאת מטען לגובה רב.
 
3.      משך השימוש ותדירות העבודה בגובה
יש לקחת בחשבון שככל שמשך השימוש ותדירות העבודה בגובה ארוכים וקבועים יותר, הדבר מצריך ציוד איכותי, טוב ובטוח יותר.
לדוגמא, במידה ומשך זמן העבודה ארוך (מספר שבועות), בטוח יותר לבנות מדרגות זמניים ולא להסתמך על סולם נייד, סולם נייד מתאים לעבודות קצרות טווח ונקודתיות.
 
4.      גובה נפילה ותוצאות נפילה אפשרית
בבחירת הציוד יש להעריך ולאמוד את מרחק הנפילה ולרכוש ציוד לבלימת נפילה בהתאם. חשוב לחשב מרווח מספיק לפריסת הציוד, זאת על מנת שהעובד לא יפגע ברצפה או בכל עצם אחר ויוכל לעצור לפני הפגיעה.
 
5.      חילוץ והצלה
במידה ויש צורך בשימוש בציוד לבלימת נפילה, יש לוודא כי ניתן יהיה, בעת הצורך, לחלץ אץ העובד הפצוע בצורה נוחה, יעילה ובטוחה הן לעובד והן למחלצים.
 
6.      התקנה והסרת הציוד
כשבוחרים ציוד לעבודה בגובה, יש לבחון את כלל הסיכונים הפוטנציאלים ולא רק את אלו הנגרמים ישירות מהעבודה בגובה. יכולים להיות סיכונים מסביב לעבודה שלא נגרמים ישירות מעבודה בגובה אלא בעקיפין ואלו יצריכו ציוד ייעודי מתאים על מנת לעבוד בבטיחות מקסימאלית לכלל העובדים.
לדוגמא, תיתכן עבודה שניתן לעשות עם סולם נייד אולם לאחר אמידת הסיכונים הכרוכים בעבודה, תגיעו להבנה כי בטוח יותר לעבוד עם במת הרמה שכן היא יציבה יותר ואינה מעמידה בסיכון את העובד ואת אלו שמסביבו.
ישנם אף סיכונים רבים יותר כאשר עובד עולה על גג שביר או משופע ועליו לרתום עצמו לגג ובו בעת להסתכן בנפילה לתוך הגג או ממנו. במקרה זה יהיה בטוח יותר לעלות עם במת הרמה/ סל הרמה וכלל לא לעולות על הגג ובכך למזער את הסיכונים הכרוכים בעלייה על הגג ובהתקנת הציוד הנדרש לשם כך. כמובן, שגם בעבודה על במת הרמה או סל הרמה יש לעבוד עם הציוד הנדרש- רתמות וקסדות. 
 כיצד תחליט באיזה ציוד להשתמש?
 
עליך לוודא כי אתה מספק הגנה כוללת לכלל העובדים ולאו דווקא הגנה פרטנית לעובד אחד. בהגנה כוללת הכוונה היא ליצור סביבת עבודה בטוחה לכלל העובדים עם ציוד משלים להגנה אישית. יש לוודא כמובן טרם תחילת העבודה כי הציוד תקין ובטוח לשימוש. בהגנה אישית הכוונה היא כמובן לרתמות, קסדות תקינות, ציוד לבלימת נפילה ועוד.
אחת לתקופה יש לעבור על כלל הציוד ולוודא תקינותו ובטיחות שימושו ובכלל זה רתמות, סולמות, קסדות וכל הציוד הנוסף שיש ברשותך.
 
דברים נוספים שעליך לעשות בטרם תחילת העבודה בגובה?
 
עליך המעביד לוודא כי העובדים שנבחרו לעבודה, עברו קורס עבודה בגובה הרלוונטי לעיסוקם, כנדרש בחוק. כמו כן על כלל העובדים להציג תעודת עובד גובה תקנית ותקפה (על פי החוק, מקסימום תוקף לשנתיים מיום ביצוע הקורס הרענון). יש לוודא כי כלל העובדים משתמשים כל העת בציוד בטיחות מתאים כנדרש.
טרם תחילת העבודה, יש לתת לעובדים סקירה על כלל הסיכונים האפשריים בעבודה בגובה ולוודא כי הבינו כיצד להשתמש בציוד הנדרש.
 
שימרו על בטיחות העובדים כל העת! 

שניפגש? > מלאו פרטיכם : )