שאלות נפוצות- קורס / רישיון למכונה ניידת

קורס להוצאת רישיון למכונה ניידת (שופל, באגר, בובקט, מחפרון, קומביין ועוד)

רוצה לנהוג על כלי צמ”ה כבדים? כלים כמו שופל, באגר, בובקטמחפרון, מטאטא כביש או כל כלי אחר המוגדר ברישיון הרכב כמכונה ניידת והוא בעל מספר רישוי שחור (פרט למלגזה). מדובר בקורס קצר של 4 ימים, יום אחד עיוני ושלושה ימים מעשיים- כל יום לומדים על כלי אחר. 

מי יכול לנהוג במכונה ניידת על פי התקנה?

בהתאם לתקנה, החל מ- 22.06.2010 מותר לנהוג מכונה ניידת רק מי שברישיון הנהיגה שלו יירשם היתר מיוחד לנהיגת מכונה ניידת (בדומה להיתר לנהיגת מלגזה). כדי לקבל היתר יש לעבור קורס בבית ספר המוסמך על ידי משרד הרישוי להעביר קורס מכונה ניידת.

 

מה זו מכונה ניידת? 

מכונה ניידת זהו שם כולל למספר כלים: כלי צ.מ.ה- כלים הנדסיים עם מספר רישוי שחור – שופל, באגר, בובקט, מחפרון, מטאטא כביש ועוד.

כמו כן זהו שם כולל לכלים חקלאיים רבים- קומביין, קטפת כותה, מרסס דגן ועוד.

מה היא הוראת המעבר?

משרד התחבורה אפשר להפעיל מכונה ניידת, גם ללא היתר, למשך שנתיים נוספות בלבד עד 22.6.2012  רק למי שהחזיק רישיון נהיגה בדרגות הבאות, לפני 22.6.2010:

  1. מי שמחזיק רישיון נהיגה דרגה B או טרקטור, רשאי לנהוג מכונה ניידת שמשקלה הכולל עד 13,999 ק”ג. 
  2. מי שמחזיק רישיון נהיגה דרגה C1 רשאי לנהוג מכונה ניידת שמשקלה עד 14,999 ק”ג. 
  3. מי שהחזיק רישיון נהיגה דרגה C או E רשאי להפעיל מכונה ניידת מעל 14,999 ק”ג . 

לגבי בעלי דרגות רישיון ( C או E ) נקבע שהם יהיו פטורים מחובת ההיתר ולמעשה יוכלו להפעיל מכונה ניידת גם אחרי 22.6.2012 .

למי מומלץ לעבור קורס עוד היום? 

מי שנדרש במסגרת עבודתו להיות מפעיל מכונה ניידת שמשקלה מעל הגובה המותר עפ”י דרגת רישיון הנהיגה שלו. (לדוגמה: מי שמחזיק רישיון נהיגה דרגה B או C1 ומפעיל מכונה שמשקלה מעל 14,999 ק”ג).

גם מי שקיבל את רישיון הנהיגה שלו אחרי התאריך: 22.6.2010 חייב בקורס מכונה ניידת.

מי שיעבור את הקורס יקבל היתר לנהיגת מכונה ניידת ללא הגבלה על סוג, גודל או משקל הכלי!

מי יכול על פי החוק להשתתף בקורס? 

ההשתתפות בקורס מותרת למי שמלאו לו 17 שנים ומחזיק רישיון נהיגה תקף לדרגה B ומעלה, או למחזיק רישיון נהיגה לטרקטור עם ותק של חצי שנה.

אני רוצה לנהוג על מלגזה מניטו, האם זה דורש רישיון מכונה ניידת?

לא. אומנם מלגזה ומלגזה טלסקופית מוגדרות כמכונה ניידת ברישיון הכרב שלהן, אך ישנו רישיון יעודי למלגזה בו לומדים נהיגה גם על מלגזה טלסקופית.
רישיון למכונה ניידת אינו נותן רישיון גם למלגזה.

מה כולל קורס מכונה ניידת?

הקורס כולל חלק עיוני של 10 שעות לימוד + 1.5 שעות מבחן עיוני וחלק מעשי של 24 שעות (3 ימים). בכל יום של לימוד מעשי מתרגלים החניכים הפעלה של מכונה ניידת אחרת.

מי פטור מחובת קורס/ אינו חייב היתר?

התקנה מחייבת מכונה ניידת אופנית בלבד. לפיכך, היא אינה חלה על מכונה ניידת הנעה על זחל. פטור מחובת קורס מי שעבר קורס צבאי מתאים וכן מי שיש לו היתר למכונה ניידת, עפ”י הוראת מעבר, הרשום ברישיון הנהיגה שלו. (תקף רק על מי שההיתר נרשם לפני 22.6.2010 והוא אינו רשום באותה שורה עם היתר לנהיגת מלגזה).

מה צריך להביא לקורס מכונה ניידת?

על מנת להתחיל קורס מכונה ניידת יש להגיע עם טופס ירוק למכונה ניידת חתום על ידי אופטימטריסט, על ידי רופא משפחה, על ידי התלמיד עצמו ולבסוף חתום כשירות משרד הרישוי. ללא הטופס החתום לא ניתן על פי החוק להתחיל את הקורס.

שניפגש? > מלאו פרטיכם : )